Zaujímavosti o skle
Sklo
Najprv si ujasníme pojem sklo. Sklo ja látka, ktorá je homogénna, amorfná, izotropná, priehľadná, krehká a pevná látka, ktorá vzniká procesom ochladzovania taveniny. Sklo taktiež obsahuje sódu, oxidy alkalických kovov, kremičitý piesok a aj vápenec. Odlievaním do plochých foriem je vyrábané tabuľové sklo, nazývané aj sklenená tabula.
Poznáme dva druhy skla, a to valcované a plavené.
Ak chceme dosiahnuť efekt rovného povrchu bez akýchkoľvek defektov, a to v rámci tabuľového skla, tak je interiér formy vyplnený cínom, ktorý je roztavený. Ak hovoríme o tomto procese, je vhodné použiť aj jej alternatívny názov – float coating. Táto metóda má svoj pôvod v Anglicku.
Je vyrábaná v odberateľskom formáte v rozmedzí od 3 mm do 19 mm a veľkosť je 200,225 x 321cm.
Zrkadlá
Ak hovoríme o zrkadlách, tak tie tvorí tenučká vrstva hliníka, ktorá je aplikovaná v zadnej časti sklenenej tabule a súčasne je na zadnej časti zrkadla aplikovaná tenká jemná vrstva, ktorá má zabezpečiť ochranu pred koróziou kovovej vrstvy a ďalšou ochrannou funkciou je zabezpečenie ochrany pred odermi.
Izolačné sklá
Ak hovoríme o izolačných sklách, tak pri tomto druhu skla je podmienkou, že ich tvoria dve, dokonca tri tabule plochého skla a tie sú spojené dištančným rámom rôznorodej hrúbky. Tento rám obsahuje prostriedok na sušenie, nazývaný silikagel a tento sušiaci prostriedok likviduje vlhkosť, ktorá sa vyskytuje v oblasti daných skiel a medzi ich tabulami a tie sú spojené tmelom, ktorý je elastický.
Izolačné sklá majú skvelé tesniace vlastnosti a vďaka tomu je ich aplikovateľnosť rozsiahla. Tieto sklá sú väčšinou aplikované do okien a aj dverí, ktoré sú tvorené hliníkovými, drevenými alebo plastovými profilmi. Využívame normu K=1,1 W/m2 a sklá dodáme systémom Float 4 mm planitherm / dištančný rámik (8,10,12,14...) / float (connex) mm.
Lacobely
Ak spomíname lacobely, tak je nutné si uvedomiť, že je to rýdzi druh skla, ktorý je fabrický lakovaný len na jednej partii v tom-ktorom vzorkovníku.